Wczesne wstawanie, śniadanie w biegu, kilkadziesiąt minut dojazdu – nie da się ukryć, że codzienna rutyna związana z pracą w biurze potrafi dać w kość. Nic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna. Rozwój nowych technologii nie tylko ułatwia pracę, ale pozwala na wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca. Wielu przedsiębiorców wciąż jednak nie jest przekonanych do tzw. home office. Obawiają się o bezpieczeństwo danych i brak kontroli nad pracownikiem. Często wynika to jednak z nieznajomości nowoczesnych rozwiązań wspomagających pracę zdalną. Warto poznać najpopularniejsze narzędzia, które zapewnią bezpieczną pracę z domu.
Wielu osobom wizja pracy w domowym zaciszu wydaje się sytuacją idealną. Większa wygoda i komfort, elastyczne godziny pracy, brak czasochłonnych dojazdów – to tylko niektóre z zalet telepracy. Od wielu lat doceniają ją szczególnie przedstawiciele wolnych zawodów (freelancerzy) – tłumacze, graficy, copywriterzy itd. Co więcej, wielkie korporacje również starają się nadążać za zmianami. Gigant systemów ERP, firma SAP, wprowadził dla swoich pracowników w Niemczech możliwość swobodnego decydowania o miejscu pracy.
Rynek pracy ulega nieustannym zmianom, a telepraca to jeden z ważniejszych trendów. Młodzi pracownicy coraz częściej oczekują od pracodawców otwartości na pracę zdalną. Według badania „Praca zdalna – Jestem na TAK!” (Instytut Kantar Public) 57% pracujących Polaków chciałaby pracować zdalnie. Warto dodać, że nie musi oznaczać to tylko pracy w domu w pełnym wymiarze – wielu osobom wystarczyłaby możliwość pracy z domu kilka razy w tygodniu lub miesiącu.
Oczywiście praca zdalna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Wymaga bowiem dużo większej samodyscypliny i umiejętnej organizacji czasu. Pracując w domu jesteśmy częściej narażeni na rozproszenie. Dużo trudniej jest również zachować odpowiedni balans pomiędzy czasem służbowym i prywatnym.
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przy pracy zdalnej jest telefon. Niezwykle duża popularność smartfonów sprawia, że urządzenia, które nosimy w kieszeni mogą służyć nie tylko do rozmów, ale również do obsługi poczty elektronicznej, prezentacji oferty, a nawet prowadzenia konferencji. Według badania przeprowadzonego przez UKE większość (96%) badanych klientów instytucjonalnych korzysta w firmie z usług telefonii komórkowej.
Praca biurowa to z kolei domena komputerów przenośnych. Służbowy laptop można zabrać w dowolne miejsce. Pracownik zdalny powinien zadbać o bezpieczeństwo danych, wykorzystując silne hasło do systemu i szyfrując dostęp do plików z wrażliwymi informacjami.
Pracę zdalną zdecydowanie ułatwia również rozwój usług opartych na tzw. przetwarzaniu w chmurze (ang. cloud computing). Firmowa poczta elektroniczna, system ERP, narzędzia CRM, moduły analityczne Business Intelligence itd. – wiele z wykorzystywanych w przedsiębiorstwach systemów oferuje dostęp przez przeglądarkę (tzw. aplikacja webowa). W związku z tym dostęp do danych jest możliwy z dowolnego miejsca.
Wspólnym mianownikiem większości narzędzi wykorzystywanych do pracy zdalnej jest dostęp do Internetu. Pojawia się tutaj kwestia bezpieczeństwa. O ile bowiem w firmie ruch sieciowy jest często monitorowany i odpowiednio zabezpieczony (firewall, serwery proxy, profesjonalne pakiety antywirusowe), w warunkach domowych lub miejscach publicznych sytuacja nie wygląda już tak różowo. W taki przypadku świetnie sprawdza się VPN.
Virtual Private Network to sieć wirtualna wykorzystywana do bezpiecznych połączeń z Internetem i/lub siecią firmową. VPN, w dużym skrócie, zapewnia prywatny i szyfrowany tunel, którym przesyłane są dane. Zapewnia to wysoki poziom prywatności. VPN może być wykorzystywany do bezpiecznych połączeń z siecią firmową. Co więcej, można w ten sposób nadać dostęp do zasobów lokalnych (dysków firmowych, serwerów itp.) wybranym użytkownikom pracującym w domu. Co ciekawe, połączenia VPN są również bardzo popularne wśród użytkowników prywatnych. Dzięki możliwości wyboru serwera VPN w różnych lokalizacjach możemy omijać różnego rodzaju blokady regionalne czy cenzurę w Internecie (sieci VPN szczególną popularnością cieszą się w Chinach).
Praca zdalna to trend, który będzie coraz bardziej widoczny na rynku pracy. Sprzyja temu rozwój technologii i zmiany społeczne. Pracownik biurowy wyposażony w odpowiednie narzędzia i przeszkolony w kwestiach bezpiecznego korzystania z Internetu może bez trudu wykonywać obowiązki służbowe, siedząc w ulubionym fotelu i popijając kawę.
Źródła:
www.uke.gov.pl/download/gfx/uke/pl/defaultaktualnosci/36/50/1/raport_analityczny_-_klienci_instytucjonalni.pdf
www.rp.pl/Rynek-pracy/303029919-SAP-nie-bedzie-zmuszac-do-przychodzenia-do-biura.html
www.techadvisor.co.uk/feature/internet/what-is-vpn-3672526
hrstandard.pl/2017/10/05/praca-zdalna-jestem-na-tak