Cyfrowa rewolucja odmieniła niejedną branżę, a rozwój nowych technologii sprawia, że coraz więcej zadań wykonują za nas komputery. Pracownicy umysłowi korzystają z profesjonalnego oprogramowania i usług internetowych każdego dnia, a „niebieskie kołnierzyki” to coraz częściej wykwalifikowani specjaliści obsługujący skomplikowane roboty czy maszyny produkcyjne warte setki tysięcy złotych. Współczesny przedsiębiorca powinien zatem dobrze poruszać się w szeroko rozumianym świecie IT i znać usługi informatyczne, które pomagają w prowadzeniu biznesu.
Kilkanaście lat temu przedsiębiorcy z wszelkiego rodzaju kwestiami technicznymi radzili sobie w ten sam sposób – zatrudniając informatyka. Jedna osoba (w małych i średnich firmach) zajmowała się serwisem komputerów, konfiguracją sieci, doborem i wdrażaniem oprogramowania itd. W korporacjach tworzono natomiast zespół IT złożony z co najmniej kilku specjalistów.
Nieustanny rozwój technologii powoduje ewolucję usług IT. Głównym trendem jest specjalizacja – nie sposób we współczesnym świecie być informatykiem „od wszystkiego”. Profesjonalne usługi są coraz bardziej zawężane, by sprostać rosnącym wymaganiom zarówno przedsiębiorców, jak i samej technologii. Programiści automatyzują pracę i tworzą dedykowane oprogramowanie, agencje marketingowe dbają o reklamę internetową, a centra outsourcingu usług zapewniają dostęp do sprzętu i specjalistów bez konieczności utrzymywania własnej infrastruktury.
Nie da się ukryć, że świat przenosi się coraz bardziej do Internetu. Codziennie korzystamy z usług opartych na globalnej sieci, a wiele osób nie wyobraża sobie choćby jednego dnia offline. Jak wynika z najnowszego raportu stworzonego przez We Are Social i Hootsuite, liczba internautów na świecie przekroczyła już 4 miliardy. Szacuje się, że każdego dnia korzystamy z urządzeń i usług opartych na internecie średnio przez 6 godzin. Co więcej, z samych mediów społecznościowych korzysta już ponad 3 miliardy internautów. Nic zatem dziwnego, że również przedsiębiorcy coraz częściej przenoszą się do Internetu.
Obecnie nie tylko osoby prowadzące biznes online (np. sklepy internetowe) mogą korzystać z nowoczesnych usług internetowych. W praktycznie każdej firmie używa się komunikatorów internetowych, aplikacji do wideokonferencji itp. Nie wyczerpuje to jednak tematu. Firmy mogą bowiem korzystać z profesjonalnych usług w chmurze (ang. cloud computing), czyli opartych na zewnętrznych serwerach i dostępie przez Internet. Tego typu usługi oferowane są w różnych modelach, jak SaaS (Software as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz IaaS (Infrastructure as a Service). Do chmury można przenieść serwery, bazy danych, narzędzia deweloperskie, a także korzystać z gotowych rozwiązań (sklepy internetowe, systemy CRM) itp. Są to coraz popularniejsze rozwiązania, a giganci rynku jak Amazon czy Microsoft czerpią z usług chmurowych pokaźną część przychodów.
Wśród zalet rozwiązań opartych na cloud computingu należy wymienić większą elastyczność działania (możliwość stosunkowo szybkiej zmiany lub implementacji nowych rozwiązań) oraz brak konieczności utrzymywania własnej infrastruktury (warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku korzystania z usług zewnętrznych koszty ponosimy cały czas i w długim okresie mogą przewyższyć ewentualną inwestycję w samodzielnie stworzoną infrastrukturę). Wysokie standardy bezpieczeństwa i stosowne certyfikaty świadczą co prawda o bezpieczeństwie danych, jednak w przypadku firm szczególnie ceniących prywatność i działających na poufnych danych jako wadę rozwiązań chmurowych należy uznać powierzanie informacji w ręce zewnętrznego usługodawcy.
Outsourcing usług IT
Zamiast zatrudniania wspomnianego informatyka, przedsiębiorcy mogą obecnie bez trudu znaleźć zewnętrzne firmy świadczące usługi informatyczne. Outsourcing IT rozwija się niezwykle dynamicznie, co pozwala swobodnie prowadzić biznes bez konieczności dbania się o potrzeby informatyczne we własnym zakresie.
Wśród oferowanych w outsourcingu IT usług znaleźć można zarówno całościową obsługę informatyczną (w przypadku małych firm) jak i określone, bardziej specjalistyczne zadania (zarządzanie serwerami, tworzenie aplikacji, wdrożenia systemów ERP/CRM). Profesjonaliści pomogą również w przypadku konieczności odzyskania danych z uszkodzonych nośników. Dużą popularnością cieszą się również projekty dotyczące stworzenia strony internetowej dla firmy, a nawet przygotowanie sklepu internetowego.
W XXI wieku przedsiębiorcy nie uciekną przed nowymi technologiami. Warto wykorzystać nowoczesne usługi IT do optymalizacji swojego biznesu i zyskania przewagi konkurencyjnej. Zamiast utrzymywania kosztownej infrastruktury i zespołu informatyków można skierować się ku outsourcingowi i usługom opartym na przetwarzaniu w chmurze. Ułatwia to skalowanie działalności i pozwala na swobodne prowadzenie firmy, niezależnie od lokalizacji.
Źródła:
wearesocial.com/blog/2018/01/global-digital-report-2018
Statista