Poczta elektroniczna, systemy sprzedażowe, panele administracyjne itd. – w dzisiejszym świecie większość pracy wykonujemy na komputerach z dostępem do internetu. Poza ogromnymi możliwościami, jak wygodna praca z dowolnego miejsca i stały dostęp do danych dla wielu użytkowników, niesie to za sobą również pewne zagrożenia. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość niebezpieczeństw płynących z sieci i odpowiednio zaprojektować i zabezpieczyć firmowe połączenie internetowe.
Podczas gdy dla wielu osób naturalne jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego, dużo mniej uwagi poświęca się kwestii odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia urządzeń sieciowych (np. routerów Wi-Fi), zadbania o stabilne działanie połączeń internetowych, czy przeszkolenia pracowników z odpowiedzialnego i bezpiecznego użytkowania sieci. Często to właśnie brak odpowiedniej wiedzy i świadomości zagrożeń sprawia, że firma niepotrzebnie zostaje narażona na straty, na przykład w wyniku działań cyberprzestępców.
Podstawowym urządzeniem sieciowym, zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm jest router. Zapewnia on dostęp do internetu wszystkim podłączonym (przewodowo lub z wykorzystaniem sieci Wi-Fi) do niego urządzeniom. Szczególnie w przypadku korzystania w biurze z sieci bezprzewodowej kluczowe jest uniemożliwienie dostępu niepowołanym osobom.
Domyślne ustawienia routerów niestety nie zawsze spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Konfigurując sieć Wi-Fi w firmie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy zmienić dane dostępowe do konsoli administracyjnej routera. Z reguły domyślnym hasłem i loginem jest „admin” – w praktyce oznacza to, że wystarczy chwila researchu w internecie, kilka prób i dosłownie każdy może dostać się do panelu administracyjnego. Podobnie wygląda kwestia danych dostępowych do samego połączenia bezprzewodowego. Musimy zadbać o odpowiednie szyfrowanie (WPA2) i silne hasło do naszej sieci. Silne hasło do Wi-Fi powinno zawierać kilkanaście znaków, w tym małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne.
Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe i prawidłowa konfiguracja urządzeń sieciowych nie są w stanie zagwarantować 100% bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że bardzo poważnym czynnikiem ryzyka są błędy i nieświadomość samych użytkowników. Jeżeli pracownicy będą otwierać nieznane załączniki, korzystać ze słabych haseł itd., znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo infekcji komputera, a nawet włamania do firmowej sieci. Bardzo istotne jest zatem przeszkolenie pracowników z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu i sprzętu firmowego.
Należy uświadomić pracowników, by nigdy nie otwierali załączników od nieznanych nadawców i nie klikali w nieznane linki przesyłane we wiadomościach e-mail. Kolejną zasadą jest korzystanie z silnych i różnych dla każdego serwisu haseł. Pod żadnym pozorem nie powinno się także udostępniać osobom trzecim hasła do sieci Wi-Fi – w celu umożliwienia korzystania z bezprzewodowego internetu na terenie firmy np. klientom wystarczy stworzyć tzw. sieć dla gości. Funkcja ta dostępna jest w większości routerów i pozwala na wydzielenie połączenia, które nie ma dostępu do zasobów w głównej sieci firmowej.
Do kwestii bezpieczeństwa sieci firmowej warto podchodzić kompleksowo. Poza zabezpieczeniem się przed atakami sieciowymi, wirusami czy niepożądanymi działaniami użytkowników bardzo istotne jest zapewnienie stabilnego i nieprzerwanego dostępu do internetu. Jeżeli opieramy się na jednym dostawcy, nawet kilkugodzinna awaria może całkowicie sparaliżować nasz biznes. Oprogramowanie chmurowe, e-mail, a nawet centrala telefoniczna – większość procesów w firmach opiera się na usługach internetowych. Właśnie dlatego przedsiębiorcy zawczasu powinni wyposażyć biuro w zapasowe łącze.
Zapasowe łącze internetowe musi oczywiście pochodzić od innego dostawcy. Jeżeli na przykład korzystamy ze stałego łącza, możemy skorzystać z oferty konkurenta lub wykupić pakiet internetu mobilnego. Warto dodać, że wiele modeli routerów pozwala na obsługę więcej niż jednego źródła internetu, co zapewni nam stabilne działanie sieci w razie awarii, bez konieczności przerywania pracy.
Jeżeli nasza firma jest w 100% uzależniona od oprogramowania działającego online, musimy zabezpieczyć się również na wypadek przerwy w dostawie energii. W przypadku niewielkiego przedsiębiorstwa zestaw awaryjny może tworzyć w pełni naładowany laptop z dostępem do mobilnego internetu. Jeśli obsługujemy więcej urządzeń, konieczne jest zaopatrzenie się w awaryjne zasilacze.
UPS (Uninterruptible Power Supply) to urządzenie zapewniające zasilanie w razie awarii sieci energetycznej. Pozwala na nieprzerwaną pracę przez określony czas – zapobiega dzięki temu nagłemu wyłączeniu komputera i utracie danych.
Bezpieczna i stabilnie działająca sieć to podstawa, by prowadzić współczesny biznes bez stresu związanego z nieprzewidywanymi awariami czy narażaniem się na zagrożenia internetowe. Warto dobrze przemyśleć strukturę sieci już na etapie jej tworzenia. Należy również pamiętać, że bezpieczna sieć firmowa opiera sprzęcie, oprogramowaniu i ludziach.
Źródła:
trybawaryjny.pl/bezpieczenstwo-sieci-wifi-firma/
www.computerworld.com/article/2547589/networking/10-tips-to-secure-your-small-business-network.html
www.komputerwfirmie.org/informacje/efirma/pelny/9594/internetowe-
nbzp.cz/10-porad-bezpieczenstwa